Neptune Lights
Neptune Lights WENDY COPPER COB Round (Cylinder) 15W 3K WENDY
₹5694
₹3416
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
The WENDY 15W from Neptune Lights is a premium recessed downlight engineered for residential and commercial spaces. Copper (Rose Gold) finish, 36° optics, 3000K Warm White output, cut-out: Ø45mm. Suited for RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room.
Specification
| Type | Round (Cylinder) |
| Wattage/Power | 15W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | COPPER |
| Beam angle | 36° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | DALI Dimmable (DT-6) |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | Ø45mm |
| Lumens | 1350LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D51xH105mm |
| Specification | 15W | 220-240V | IP20 | CRI Ra>90+ | 36° beam | 1350LM±5% | COB |
| Industry | RESIDENTIAL, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room – RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights IGNIS-W BROWN COB Cylinder 10W 3K IGNIS-W-10W-BROWN-3K
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights Spotlight MK421/3 BK+RG Wall Spotlight Multi-Spot - 3K MK421/3
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights Spotlight 9610-3 BK+AB Wall Spotlight Round Multi - 3K 9610-3
Price on Request
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights IGNIS-R MATT BK COB Cylinder 10W 3K IGNIS-R-10W-MATT-BK-3K
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories