Description
CHANGI GLAZE mini spotlights are engineered for precision accent lighting in retail, hospitality, and residential settings. Each 3W model uses Osram LEDs for maximum luminous efficacy in a compact round format. Available in 3000K warm white and 4000K natural white.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 3W |
| Body Color | BK |
| Beam angle | 24° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | φ35mm |
| Lumens | 255 Lm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Osram |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | φ41mm×38mm |
| Specification | LED: Osram; CRI ≥90; IP20; Beam 24°; Material: Aluminium |
| Industry | RETAIL, RESIDENTIAL, Workspace, Restaurants |
| Type of rooms | RETAIL: Art Galleries, Watch Store, Choco boutique – RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Entrance, Poojaroom – Workspace: Reception, Private Cabin – Restaurants: Private rooms, Lounge Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights IGNIS-W BROWN COB Cylinder 10W 3K IGNIS-W-10W-BROWN-3K
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights Spotlight MK421/3 BK+RG Wall Spotlight Multi-Spot - 3K MK421/3
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights Spotlight 9610-3 BK+AB Wall Spotlight Round Multi - 3K 9610-3
Price on Request
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights IGNIS-R MATT BK COB Cylinder 10W 3K IGNIS-R-10W-MATT-BK-3K
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories