GEN by CHANGI
GEN by CHANGI ECHO Surface BK COB Round 20W 6K CH 237-S-20W
₹3304
₹2313
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
GEN by CHANGI ECHO Surface 20W provides high-quality 6500K Daylight lighting in a sleek Black housing. The 38° beam angle ensures even light distribution for both task and accent applications. Compact D60×L158mm form factor. A versatile fixture for contemporary interior schemes.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 20W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | BK |
| Beam angle | 38° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | 350°/90° Rotation |
| Light Color | 6K |
| Lumens | 3200 Lm |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | BridgeLux |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D60×L158mm |
| Specification | Aluminium housing, CRI≥90, 38° beam, 3200 Lm |
| Industry | RETAIL, Workspace, RESIDENTIAL |
| Type of rooms | RETAIL: Watch Store, Toy Shop, Art Galleries, Hyper Market – Workspace: Reception, Corporate Office – RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Study Room |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights IGNIS-W BROWN COB Cylinder 10W 3K IGNIS-W-10W-BROWN-3K
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights Spotlight MK421/3 BK+RG Wall Spotlight Multi-Spot - 3K MK421/3
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights Spotlight 9610-3 BK+AB Wall Spotlight Round Multi - 3K 9610-3
Price on Request
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights IGNIS-R MATT BK COB Cylinder 10W 3K IGNIS-R-10W-MATT-BK-3K
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories