Description
The MOZ adjustable-beam spotlight eliminates the need for multiple angle options — simply extend or retract the lens to zoom between 20° and 50°. Black aluminium construction with Cree LED suits retail, office, and residential accent applications requiring beam flexibility.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 3W |
| Body Color | BK |
| Beam angle | 20°-50° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | 20° Tilt, Adjustable Beam (20°-50°) |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | φ45mm |
| Lumens | 340 Lm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Cree |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | φ63mm×47mm |
| Specification | LED: Cree; CRI ≥80; IP20; Beam 20°-50° (adjustable); Tilt 20°; Material: Aluminium |
| Industry | RETAIL, Workspace, RESIDENTIAL |
| Type of rooms | RETAIL: Art Galleries, Watch Store – Workspace: Reception, Corporate Office – RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Entrance |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights IGNIS-W BROWN COB Cylinder 10W 3K IGNIS-W-10W-BROWN-3K
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights Spotlight MK421/3 BK+RG Wall Spotlight Multi-Spot - 3K MK421/3
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights Spotlight 9610-3 BK+AB Wall Spotlight Round Multi - 3K 9610-3
Price on Request
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights IGNIS-R MATT BK COB Cylinder 10W 3K IGNIS-R-10W-MATT-BK-3K
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories