CHANGI
CHANGI ZONE Dark Grey Outdoor Spotlight Round Surface 12W 3K CH 19109-S-12W
₹10620
₹7434
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
CHANGI ZONE high-performance ADC12 aluminium spotlight brings dramatic outdoor illumination with 12W of efficient Cree LED power. Dark Grey body housing channels 3000K Warm White light through a 64° beam for sharp accent lighting. IP65 weatherproof construction ensures lasting performance. Dimensions: Ø113×257mm. Great for landscape, garden and facade lighting applications.
Specification
| Type | Round Surface |
| Wattage/Power | 12W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | Dark Grey |
| Beam angle | 64° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 750 Lm |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | Cree |
| IP rating | IP65 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø113×257mm |
| Specification | 12W, 64° beam, IP65, CRI ≥80, 220-240V, Aluminium, Flux 750 Lm |
| Industry | RESIDENTIAL, Public Spaces, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Backyard, Porch, Entrance – Public Spaces: Botanical Garden, Pathways, Public Parks, Monuments – RETAIL: Art Galleries |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights IGNIS-W BROWN COB Cylinder 10W 3K IGNIS-W-10W-BROWN-3K
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights Spotlight MK421/3 BK+RG Wall Spotlight Multi-Spot - 3K MK421/3
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights Spotlight 9610-3 BK+AB Wall Spotlight Round Multi - 3K 9610-3
Price on Request
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights IGNIS-R MATT BK COB Cylinder 10W 3K IGNIS-R-10W-MATT-BK-3K
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories